Kuidas ammutada elujõudu punapeedimahlast

Loomulikult oleme me kõik kuulnud peedi tervistavatest omadustest. Ennekõike kindlasti sellest, et peet on rauarikas ja seda soovitatakse nii lihtsalt vere turgutamiseks ning ka tõsise aneemia puhul. Aga kas teadsite, et peedi raviampluaa on hoopis laiapõhjalisem?

Kuna värskeid peete on juba tükk aega liikvel, siis võikski siinkohal üle korrata, kuidas me oma elujõudu peedi ja eelkõige tema suurepärase mahla abil suurendada saaksime.

Ahjaa, need õudsed nitraadid… Viimased teadusuuringud aedviljade nitraatidele enam eriti dramaatilist tähendust ei omista. Otse vastupidi, aedviljades (ja ka peedis) olevad nitraadid töödeldakse meie kehas hoopis lämmastikoksiidiks – vajalikuks aineks, mis hoiab vererõhu kontrolli all,  vere voolavana ja arterite seinad puhtad. Ühtlasi on lämmastikoksiid meie organismi endogeenne veresoonte laiendaja.

Nii et kartkem pigem lihatoodetele lisatavaid nitriteid, millest tõesti vähkitekitavad ühendid moodustuvad. Peet  on aga siinkohal rehabiliteeritud ja valesüüdistustest vabastatud.

Keda vaimustavad keemiakatsed, see võib proovida peedimahlaga trikke teha.  Punane värv intensiivistub, kui mahlale happelist (nt. sidrunit) lisada ja muutub roheliseks (!!!)  kui lahjendatud peedimahla sisse aluselist söögisoodat segada. Katseid võib jälgida ka siit: http://keemikud.eu/viewtopic.php?f=51&t=186

NB! Kohe alustuseks on soovitav meelde jätta, et peedimahl on väga magus (ja ka kaloririkas) ning suures koguses seda korraga juua ei soovitata. Peedi ravikuuriga alustamisel on sobilik  kogus pool klaasi korraga  ja eelistatult teiste naturaalsete mahlade ja veega segatult pool tundi enne sööki.

PEEDIMAHL:

  • soodustab uriini eritumist,  on looduslik kõhulahtisti, parandab peristaltikat, puhastab seedekulglat ning aitab organismist väljutada mürgiseid jääkaineid. Ekstra selleks tarbeks on mõeldud “segu nr 8” 🙂  – peedimahla ja hapukapsavedeliku segu. Juba nädalase tarbimise järel peaksid muutunud enesetunne ja parem uni endast märku andma.
  • toimib vedelikku väljutavalt, soovitatakse kasutada   tursete ja tõsise veepeetuse korral. Sel eesmärgil toimib eriti hästi peedimahla segamine kurgimahlaga. Mahlades peituv kõrge kaaliumikogus mõjub elektrolüüte tasakaalustavalt ja aitab kehal taas balanssi saavutada.
  • turgutab südametegevust ja veresooni, takistab arterite lupjumist, pidurdab ateroskleroosi arengut, ühtlasi langetab kolesterooli sünteesi organismis. Eriti hästi mõjub peedimahla kombineerimine teiste antioksüdantiderikaste aedviljade – porgandi, kurgi, tomati, spinati ja kapsa – mahlaga. Samuti aitab südant meega segatud peedimahl.
  • aitab langetada kõrget vererõhku.  Sel eesmärgil soovitatakse kaaliumi ja magneesiumiküllast peedimahla juua PEALE sööki pool klaasi kolm korda päevas.
  •  toimib turgutavalt kilpnäärme alatalitluse puhul.  Peet on üks joodirikkamaid aedvilju. Ja kas teadsite, et joodil on oluline roll ka rasvade ainevahetuses? Ja kuna kilpnäärme alatalitlusega kaasnevad reeglina nii tõusev kehakaal, tursed kui ka aeglane sooltetegevus, siis pole vist vaja kahelda, et peet on endokriinsete korratuste leevendajana Oscarit väärt.
  • leevendab allergiat. Kuidas? Aga loomulikult seoses oma antioksüdantse sisuga, mis aitab toetada meie immuunsüsteemi. Peedis on luksuslikult karotinoide ja fenoolseid ühendeid, mis aitavad toetada limaskesti ja tõsta vastupanu haigustele.
  • toetab aju ja närvisüsteemi. Peedis leiduv betaiin on imeline aine, millest tehakse B4 vitamiin ehk koliin. Koliini kasutatakse rakumembraanide ehitamiseks ja närvivahendusainete (eelkõige atsetüülkoliini) sünteesimiseks.
  • turgutab maksa ja sellega seoses keha puhastusprotesse. Maks on meie keha keemialabor, mis “eraldab terad sõkaldest”. Kui maks on väsinud, võib eeldada, et kehal ei lähe hästi. Peedi väävli- ja antioksüdantiderikkus toetavad maksa detoksi ehk puhastumist. Aitaks toetada ka alkoholilembese pankreast ja maksa, iseasi muidugi, kas joojaid leidub…

Ja lõpetuseks: maailma kõige maitsvama peedimahla saab, kui seda rohke sidrunimahlaga segada. Proovige ja olge valmis vaimustuma 🙂