12 soovitust kuidas hoida oma aju ehk Parkinsoni tõbi, ohtlikud kolesteroolilangetajad ja salapärane Q10

Parkinsoni  ja teistesse neurodegeneratiivsetesse haigustesse haigestub järjest rohkem inimesi. Eesti statistika kohta ei oska küll öelda, kuid Ameerika Ühendriikides saab Parkinsoni tõve diagnoosi igal aastal ei rohkem ega vähem kui 60 000 inimest. Praeguseks on Parkinsoni põdejaid seal riigis kokku ligi miljon…

Parkinsoni tõve  näol on tegu  aju progressiivse degeneratsiooni ehk pidevalt tugevneva taandarenguga. Kahjuks tegelevad  olemasolevad ravimid vaid haiguse sümptomite (värinate ja keha jäikuse) kontrolli all hoidmise ja mitte haiguse algpõhjuste ravimisega.  Ehk nagu ütleb tuntud autor ja neuroloog dr. David Perlmutter,  on see sama, mis püüda hajutada suitsu, samal ajal tuld ignoreerides.

Parkinsoni ravimisel tuleks hoopis suuremat tähelepanu pöörata patsiendi  elustiilile, mis on kriitilise tähtsusega määramaks kui kiirelt patsiendi funktsionaalsus pikas perspektiivis häirub.  Seega,  kuigi ka medikamendid  on kahtlemata omal kohal, tuleks siiski teha olulisi muudatusi just haige elukorralduses, et ta suudaks  ka edaspidi elus aktiivselt osaleda.

Hiljuti avastati oluline aju kaitsev kemikaal, mis võib dramaatiliselt aeglustada Parkinsoni põdejate aju allakäiku. See „uudne“ ühend tagab ajule võimsa antioksüdantse kaitse, aidates samal ajal vähendada kuritegelike vabade radikaalide kahjustusi.

Veelgi enam, tegu on keemilise ühendiga, mis on eelaineks aju toetavale D-vitamiinile ja steroidhormoonidele nagu progesteroon, östrogeen ja testosteroon. Nupukamad on selle jutu peale juba ammu aru saanud, et tegu pole millegi muu kui KOLESTEROOLIGA.

Jah, selle sama kolesterooliga, mida on aastaid demoniseeritud kui südame- ja veresoonkonnahaiguste  põhjustajat ja püütud igal viisil langetada, samal ajal  kui tegelikkuses on kolesterool keha  jaoks üliolulise tähtsusega ühend, mis mängib olulist rolli ka aju tervises.

Hiljutises Pennsylvania Riikliku Ülikooli ja Harvardi poolt tehtud uurimuses leiti tugev seos kõrge kolesteroolitaseme ja aju allakäigu kiiruse aeglustumise vahel Parkinsoni põdevatel patsientidel. Need, kelle kolesteroolitase oli kõrgeim,   säilitasid  pikas perspektiivis kõige paremal  tasemel funktsionaalsuse. See avastus peaks panema mõtlema neid arste ja ravimikompaniisid, kes kutsuvad  inimesi  üles  kolesteroolitaset agressiivselt langetama.

Tegelikkuses on USA Toidu- ja Ravimiamet 2012. aastal kolesterooli alandavate ravimite (statiinide)  ajufunktsioone halvendava mõju  kohta isegi hoiatuse väljastanud.  Eestis pole see teema aga kahjuks veel  mingit kõlapinda leidnud.

Seega pakub Toitumistarkus koos  dr. Perlmutteriga  välja mõned soovitused, mis võiksid aidata mälu halvenemist ja ajuhaigusi ennetada ning  toetada neurodegeneratiivsete haigustega kimpus olevaid inimesi.

 • Pidage nõu oma arstiga, kas kolesterooli langetavate ravimite  võtmine on ikka hädavajalik ning kas nendest saadav kasu kaalub üles ohud, mida statiinide tarvitamine endaga kaasa toob.

 

 • Pöörake  tähelepanu oma toidusedelile ja tarbige teadlikult kvaliteetseid kolesterooliallikaid nagu mahemune ning  mahedalt kasvatatud lindude-loomade liha.

 

 • Lisage kindlasti  menüüsse  häid rasvu, nt. orgaanilist ektra virgin oliivõli, pähkleid, seemneid ja kookosõli.

 

 • Tarbige ajule eriti olulisi Omega 3 rasvhappeid, eriti just DHA (dokosaheksaeenhappe) vormis. Selleks tuleks nädalas 2-3 korda süüa Omega-3 rikast kala (makrelli, heeringat, sardiine, anžoovist, lõhet, forelli) või  võtta  igapäevaselt  juurde kvaliteetset kalaõli lisandit.

 

 • Vähendage  tühjade ehk kiirelt veresuhkru taset tõstvate süsivesikute (valge jahu toodete, saia, pasta, valge  riisi, kookide-kommide-sokolaadi, karastusjookide)  osakaalu oma menüüs.

 

 • Tegelege  regulaarselt liikumisega ja kontsentreeruge  harjutustele, kus keha vastaspooled liiguvad  kiiresti vahelduvas rütmis (nt. harjutused elliptilistel masinatel).

 

 • Tarvitage kvaliteetset D3-vitamiini lisandit, et tõsta oma D-vitamiini seerumi tase 70-80ng/ml-ni  (175-200 nmol/L). Selle nivoo saavutamiseks  võib vaja minna  isegi rohkem kui 5000 ühikut D3 vitamiini  päevas. Aga ennekõike –  viibige palju päikese käes!

 

 • Uurige välja, ega te ei kannata äkki mao alahappesuse all.  Paljudel ajuhaigusi põdevatel inimestel  on vähesest maohappest tingitult probleeme kehale vajalike mineraalide ja vitamiinide, muu seas B12 omastamisega. Nii vanemaealistel ja allergikutel on reeglina probleeme madala maohappe tasemega.

 

 • Tarvitage tsingirikkaid toite:  mereande, läätsi, toorkakaod,  pähkleid,  kõrvitsa-  ja päevalilleseemneid. Tsink mõjutab  otseselt aju mälukeskust. Kahjuks tekitab vähene maohape ka tsingi imendumisprobleeme.

 

 • Kasutage  peeti ja hõlmikpuu (Ginkgo biloba)  ekstrakti, mis aitavad suurendada atsetüülkoliini taset. Tegu on ajukemikaaliga, mis mõjutab närvirakkude vahelist suhtlust ja mäluprotsesse.

 

 • Võtke juurde kvaliteetset B-vitamiini kompleksi ja vaadake, et Teie menüü sisaldaks rohkelt täisteravilju, aed- ja lehtvilju, pähkleid ja seemneid.

 

 • Tarbige lisandina juurde koensüümi Q10. Enamasti lõigatakse kasu doosist 100-200mg,  suurenenud vajaduse ja neurodegeneratiivsete haiguste (Parkinsoni tõve jt) puhul on soovitatav terapeutiline doos 400mg päevas. Uuringud on näidanud, et Q10 aeglustab Parkinsoni patsientide enesetunde  halvenemist.

 

Eelistage tableti vormis Q10-le  kindlasti õlilahust, kuna Q10 on rasvlahustuv vitamiin. Samuti võiks Q 10 ubikinooNi vormile eelistada just  ubikinooLi vormi, kuna just viimane toimib organismis antioksüdandina.

Paar tutvustavat sõna reklaamidest tuntud Q10 kohta. Q10 on ülioluline antioksüdant, mida toodetakse meie rakkude energiajaamades (mitokondrites).  Meie immuunsüsteemi rakud paljunevad kiiremini kui tavalised rakud ja keha peab neid pidevalt parandama ning hooldama. Selleks kõigeks on vaja suuri energiareserve ja  Q10 on vajaliku energia tootmisel kriitilise tähtsusega. Kahjuks väheneb Q10 tootmine organismis tasapisi alates 35. eluaastast.

Oluline on meeles pidada, et kolesterooli langetavate statiinide võtmine pärsib otseselt maksas olevaid ensüüme, mis aitavad toota energiavitamiini  Q10. Seega teevad statiine võtvad inimesed endale mitmekordse karuteene, kahjustades nii oma keha võimet toota energiat, kui ka kaitsta aju. Ravimite kergekäelise manustamise asemel  tuleks kindlasti üle vaadata oma toiduvalikud ja elustiil.

Hoolitsege oma aju eest!  Jõudu õigete valikute tegemisel!