Maagiline tervendus kuldselt jumalannalt

kurkumi kuldne

Olen kurkumist küll palju kirjutanud, aga ega küll küllale liiga ei tee 🙂 Võib olla leiate just sellest artiklist mõne uue teadmise, mis siiani  kahe silma vahele on jäänud. Muide, kas teadsite, et kolme Hommikumaa targa poolt Jeesuslapsele viidud kinkide seas võis olla ka kurkum, mida tol ajal ka kullaks kutsuti?

Pole midagi lihtsamat, kui kaasata oma sügisesse menüüsse kuldne kurkum. Lisage kurkumimett hommikuse kohvi sisse, muutke kollaseks oma aedviljaroad ja supid, rikastage kurkumiga lihatoite. Ärge unustage õhtuid soojendamast kuuma kurkumijoogiga.   Soovite värskele salatile kuumavat salatikastet?.  Aga palun! Või äkki pisut jahutavat toormahla?  Jälle olemas!

Kurkumil on tagasihoidlik maitse, kuid võimas vibratsioon.

Kurkumit (Curcuma longa) on nimetatud looduse suurimaks kingituseks, India safraniks ja kuldseks jumalannaks. Rohkem kui 4000 aasta vältel on seda ingveri perekonda kuuluvat risoomi kasutatud nii tekstiilivärvi kui toiduainena. Hõõguvkollasel vürtsil on ka vaimustavalt mitmekülgne teraapiline potentsiaal, mis teeb kurkumist tänuväärse kaaslase väga erinevate tervisemurede leevendamisel, olgu siis tegu seedeprobleemide, ajuhaiguste, kaalutõusu, vähkkasvaja või nõrga südamega.
Kurkumis leiduva ca 200 aktiivaine seas on kõige rohkem kuulsust kogunud just kurkumiin. Tegu on ühe kaasajal kõige põhjalikumalt läbi uuritud taimse ühendiga, mille ravivõimekust on kirjeldatud enam kui tuhandes teadustöös. Tundub liiga hea, et olla tõsi? Aga otsustage ise!

Seedimine: Kurkum on tuntuim looduslik põletikualandaja, mis aitab kaasa maksa töö tõhustamisele ja parandab sapi läbivoolutust. Aastatuhandete vältel on kurkumit kasutatud puhitiste ja gaaside vastase seedeabina ning rasvade ja süsivesikute ainevahetuse hõlbustajana.

Süda ja veresooned: Kurkum parandab südame-veresoonkonna seisundit, aitab korrastada käest lastud kolesteroolinäitusid ning vererasvade taset. Kurkumi menüüsse lisamisel väheneb vereliistakute kokkukleepumine ja sellega seoses ka trombioht.

Veresuhkru tasakaalutus: Kurkum vähendab suhkrute „karamelliseerumist“ ning takistab ohtlike ühendite tekkimist veres, suurendab insuliiniretseptorite arvu ja aktiveerib maksaensüüme, mis aitavad suhkrut lõhustada.

kurkum kuldne 1

Parasiidid ja bakterid: Kurkum on tuntud mikroobide, parasiitide ja seente vastase toime poolest, seega sobib see väekas vürts igati täiendama keha puhastumisprotsesse. Lisaks toimib kurkum ka valuvaigistavalt ning kiirendab haavade paranemist.

Immuunsüsteem: Kurkumiin pärsib edukalt kasvajate vohamist, kuna kutsub esile vähirakkude surma. Eriti tõhus on see järjest sagedamini esinevate, sünteetilistest hormoonidest, keskkonnamürkidest ja pestitsiididest põhjustatud östrogeen-retseptor positiivsete vähkide (nt. rinna- emaka- ja endomeetrumivähk) pärssimisel. Teadusuuringutes on tõestatud ka kurkumiini eesnäärme- ja käärsoolevähi, lapseea leukeemia, kilpnäärme vähi ja nahavähi (melanoomi) vastane toime. Kurkumiinist on kasu ka keemiaravi ajal, mil see aitab keha terveid rakke raviga kaasnevate kahjustuste eest kaitsta.

Aju: Nagu vähkkasvajad ja kroonilised haigused, nii kulgevad ka neuroloogilised tõved tasahilju hõõguva põletiku paistel. Kurkumiin on üks vähestest ainetest, mis on suuteline ajus miilavat põletikku efektiivselt pärssima ja neuroneid kaitsma. Kurkumiinil on ainulaadne potentsiaal aju tüvirakkude taastajana ja ajus kuhjuvate amüloidnaastude vähendajana, olles seega suureks kasuks ka dementsuse ja Alzheimeri tõve korral. Eeldiabeetikutega tehtud teadustöös selgus, et vaid ühe grammi kurkumi lisamine hommikusöögile annab märgatavalt parema mälu rohkem kui kuueks järgnevaks tunniks. Iidne Hiina ja Ayurveda meditsiin on on kurkumit aastasadu kasutanud depressiooni ja ängistuse raviks.

Nahk:  Kurkumi ravitoimet saab edukalt kasutada ka põletikulise naha ravis. Kurkumimaskist on abi nii agressiivse akne, ekseemi kui rosaatsea korral, see aitab toita ja uuendada naharakke. Kombineerige kurkumit mee ja jogurtiga, või segage seda kookosrasvaga ning kandke nahale. 20 minuti pärast peske nägu hoolikalt puhtaks.  Kuna nahk on sooletrakti peegel, siis on nahaprobleemide puhul suureks abiks kui kurkumit ka seespidiselt tarvitada!

kurkum kuld
Kurkumi mõju tugevneb kümneid kordi, kui lisada sellele musta pipart. Eriliselt võimsaks tervisepommiks võib aga pidada kurkumi ja musta pipra ühendamist Ayurveda ravikultuurist pärit selitatud või ehk gheega. Ghee kannab endas võimekust puhastada nii aju kui keha rasvlahustuvatest mürkainetest – kurkumiga ühinedes tekib alistamatu kooslus, mis aitab organismil taas tasakaalu leida.

NB! Orgaanilise  kurkumi leiate Toitumistarkuse e-poest.

Kui olete hädas krooniliste põletike, autoimmuunhaiguste, liigesevalu, kasvaja diagnoosi, depressiooni, insuliini resistentsuse või südame-veresoonkonnahaigustega, tuleks kasutada kontsentreeritud, hea biosaadavusega kurkumiinilisandit.