Lihtne kodune Candida (pärmseene) test

Kuna vale menüü, stressi, ravimite ja teiste kaasaegsest elust tingitud teguritega seoses on  paljudel inimestel soolestiku mikrofloora tasakaal häiritud, pakun välja kergelt teostatava pärmseene testi.

Kodust kandidoosi testi tehakse hommikul. Kohe peale ülesärkamist ja enne hammaste pesemist, laske läbipaistev klaas vett täis ja sülitage sinna sisse (kui teil on huvi seda katset läbi viia, kuid kipute hommikuti unustama, siis oleks targem veeklaas juba õhtul kraanikausi servale valmis panna).

Vaadake, mis juhtub süljega järgneva poole tunni jooksul. Kui sülg „kasvatab endale jalad“, kui vesi klaasis muutub häguseks või kui sülg vajub põhja, võib teil olla põhjust muretsemiseks. Candida muudab sülje raskeks.  Terve sülg jääb lihtsalt veepinnale hõljuma.

Loomulikult ei saa seda lihtsat kodust testi kasutada diagnoosi panemiseks. Sülje koostis, viskoossus ja raskus võivad muutuda väga erinevatel põhjustel ning peegeldada  ka toidutalumatust, allergiaid, tarbitud piimatooteid, hommikust veepuudust kehas (dehüdratsiooni), parasiite, viirushaigusi jne. Muu hulgas võib sülje koostist mõjutada isegi ilma külmenemine.

Juhul, kui kahtlustate oma sümptomite põhjal pärmseene ülekasvu, võib süljetest anda siiski väikese vihje õiges suunas. Candida albicans on pärmseen, mis elutseb jämesooles, kus happeline keskkond selle arvukust  tasakaalus hoiab. Kui valede toiduvalikute,  arstimite-antibiootikumide, operatsioonide või muu tagajärjel soole mikrofloora ja  pH aga häirub, võib alata pärmseene kontrollimatu vohamine. Väga tugevad soole mikrofloora häirijad on ka hormonaalsed vahendid,  nt. antibeebipillid ja üsasisesed vahendid (IUD-d).  Aja möödudes, kui pärmseene ülekasvamine pidurdamatult jätkub, hakkab ta ennast suruma järjest ülespoole ja jõuab ka peensoolde.

Aluselisema pH-ga peensoolde jõudes  algab  candidal pidu.  Vohamist ei keela enam miski ja pärmseen paljuneb hoogsalt. Peensoolest edasi võib ta liikuda nii geniaalidele, nahale  kui söögitorru ja sealt suhu. Valge keel, võib olla märk pärmseene võimutsemisest kehas.

Üheks tugevaks kandidoosi märgiks on ka peale sööki tekkiv väsimus, puhitised, gaasid, pidev  mentaalne hägusus, keskendumishäired,  kuivad silmad ja nahaprobleemid. Candida ülekasv loob soodsa pinnase vähkkasvajate tekkeks, seda seoses pärmseene poolt toodetavate ohtrate toksiliste ühendite kuhjumisega organismis.  Pärmseen teeb innukalt koostööd patogeensete bakterite ja parasiitidega  ning naudib raskemetallide ja kiirguse lähedust.  Kõik need mõjurid pärsivad jõudsalt immuunsüsteemi toimimist.

Meeles tuleb siiski pidada, et candida on organismis alati olemas ja et tal on oluline roll meie sooleflooras. Kui kiireid süsivesikuid (rafineeritud suhkrut-valget jahu, alkoholi) tarbitakse aga  liiga palju, ei saa pärmseen enam suhkrujääkide kahjutuks tegemisega hakkama ja hakkab kiiresti  paljunema.

Candida ülekasvu piiramiseks tuleks menüüst eelmainitud toiduainetele lisaks kõrvaldada ka juust (eriti hallitusjuust), äädikat sisaldavad toidud (nt. ketšup) ja kuivatatud puuviljad. Väga oluline on, et kiireid süsivesikuid ei kombineeritaks rasvadega, kuna see takistab veelgi suhkrute metaboliseerimist. Rasvade ja rafineeritud süsivesikute “eesrindlikud” kombinatsioonid nagu  õlised pirukad, võikreemiga tordid ja šokolaadikommid panevad pärmseene vaimustusest õhetama ja käsi plaksutama...

Kindlasti tuleks menüüd rikastada hapendatud toitudega, milles olevad kasulikud piimhappebakterid aitavad seedetraktis jälle korda majja lüüa.

Lisaks menüüle tuleks läbi mõelda loomulikku hormonaaltasakaalu paigast löövate ravimite tarvitamise vajalikkus, loobuda  toksilistest kodukeemiast, sünteetilisest pesust ja valida sobivad pesu- ning intiimhügieenivahendid.

 

 

 

Lisa kommentaar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.