Ohtlik seen ähvardab banaanid haruldaseks muuta

babaaaaab

Hollandis asuva Wageningen University uurijate väitel ähvardab mullastikus elutsev tappev seen banaane väljasuremisohuga.

Tige seen, mis ründab taime vaskulaarset süsteemi, takistades sel mullastikust vee kättesaamist, on saatuslikuks saanud juba banaaniistandustele nii Taiwanis kui Malaisias. Ekspertide arvates on probleem vältimatult jõudmas ka  Ladina-Ameerikasse, kust enamik meie poodides olevatest banaanidest pärit on.

Spetsiiflisemalt on tegu seenorganismiga, mis ähvardab eriti just Cavendishi banaani ja 47% maailma banaanitööstusest ja ekspordist on seotud selle liigiga.  Praeguseks on nn.  Panama haigus üle pühkinud  pea  100 000 hektarist banaaniistandustest ja destruktsiooni lõppu veel ei paista.

Lootus jääb, et probleemile saabub lahendus  enne, kui on liiga hilja, sest banaane armastame me ju kõik.  Kui troopilistes metsades avastati hiljuti bakter, mis jumaldab suupisteks plastikut, siis miks ei võiks kuskil leiduda mõni muu organism, mis banaani kahjustava seent aplalt oma toiduks kasutaks.

Banaanidest saab rohkem lugeda siit. Maailma lihtsaima banaanist tehtud superjäätise retsepti leiab aga siit.

Seega: pray for bananas! Kui tekib probleem, leidub ka lahendus! Olgem positiivsed ja lootkem  paremale homsele!