Melass – magus tervisetoit

melass

Orgaaniline blackstrap melass

Kõige lihtsama määratluse järgi on melass  suhkrutööstuse kõrvalprodukt – tegu on suhkru rafineerimisest järele jäänud siirupiga, mis on väga tiheda toitainelise profiiliga, sisaldades rohkem kui 80 erinevat toitainet. Mineraalidest on melassis rikkalikult kaltsiumi, magneesiumi, mangaani, rauda, vaske, seleeni ja  kaaliumit, mis teeb sellest suurepärase lisandi  väga paljude erinevate terviseprobleemide puhul. Melass sisaldab ka rohkelt B-vitamiine, eriti just energiatootmiseks vajalikke B1, B2, B3 ja B6 vitamiini.

Blackstrap melassi eripäraks võib lugeda tema kuulumise väheste suhkrute hulka, mis jätavad kehasse aluselise jäägi, aidates seeläbi puhverdada kudedesse kogunevat liigset happesust. Samas ei maksa unustada, et tegu on siiski suhkruga, seega päev läbi seda limpsida ei maksaks.

Nii loengutel kui konsultatsioonidel püüan alati anda võimalikult palju konkreetseid soovitusi toitude ja jookide kohta, mida nüüd ja kohe oma tervise parandamiseks tarbima võiksime hakata. Üks paljudest tervisetoodetest, mida võiks proovida oma rutiini lisada, on igahommikune õunaäädikajook. Kvaliteetne õunasiidriäädikas on suurepärane vahend äratamaks sooletrakti ja stimuleerimaks seedimiseks nii vajalike mao- ja sapphapete eritamist ning ensüümide tootmist.

Õunaäädikajoogile võib lisada lusikatäie mett, kuid mujal maailmas kombineeritakse õunaäädikat sagedamini hoopis blackstrap suhkruroomelassiga, mida samuti veendunult soovitan. Tõsi, Eestis teatakse vast paremini pigem loomasöödana tuntud peedimelassi, millel on aga tunduvalt viletsamad maitseomadused kui kvaliteetsel suhkruroomelassil. molasses

Melassi tarbimisest on abi saadud nõrkade küünte ja juuste hallinemise puhul, leevenevad liigesevalu ja lihaskrambid. Melass aitab väsimuse ja kõhukinnisuse korral ning on heaks vahendiks ainevahetuse kiirendamisel.  Blackstrap melassi tarvitajad on täheldanud südamepuperduse leevenemist  ja vereringe paranemist, üles on soojenenud aastaid külmana püsinud käed ja jalad. Hea rauasisalduse tõttu on melassist suur abi aneemilisuse korrigeerimisel, samuti aitab see ravimtoit langetada kolesterooli ja vererasvade  taset.

Orgaanilist melassi kasutatakse hormonaalsete  probleemide ja vererohke menstruatsiooni leevendamiseks, samuti ärevushoogude ja nahaprobleemide korral. Seoses kõrge magneesiumi ja kaltsiumi sisaldusega (supilusikatäis melassi sisaldab 2 korda rohkem kaltsiumit kui klaas piima) on  see aluseline suhkur  tõhusaks ravimtoiduks ka luude hõrenemise puhul.

melassijook

Melassi võib tarvitada nagu tavalist suhkrut,  panna seda nii toitudesse, jookidesse, leivatainasse ja muudesse küpsetistesse, samas tuleb siiski arvestada melassi eriomase maitsega. Kõige suurem kasu tõuseb tervisele aga siis, kui juua melassi  soojas vees lahustatuna  koos õunaäädikaga  kohe hommikul peale üles ärkamist tühjale kõhule,  paarkümmend minutit enne hommikusööki.   Selleks tuleks klaasitäies soojas vees  lahustada  1 tl melassi ja 1-2 tl kvaliteetset õunasiidriäädikat – saate mõnusa kaljamaitselise joogi, mis puhastab ja  toniseerib keha ning  annab  võimsa energialaksu kogu päevaks.

Tervise toetamisel on kasu iga viimsest kui algul tähtsusetuna näivast pisiasjast. Tibake siit, teine sealt, ja nii saabki lõpuks kokku tervik, mis kompassinõela  järjest parema enesetunde ja tervema tuleviku suunas nihutab. Jätame saiakese söömata ja ongi kehale heategu tehtud,  sööme selle asemel hoopis värskusest nõrguva salati ja meie keha naeratab heldinult. Alustame hommikut energiseeriva toonikuga – veel parem!

NB! Kogu eelnev jutt  kirjeldab  toimet, mida omistatakse  orgaanilisele, sulfureerimata ning  kolm  keetmist läbinud suhkruroomelassile. Melassi valimisel tuleks purgilt kindlasti otsida võtmesõnu “blackstrap” ja “organic”.  Toidupoodides müüdav hele melass on omadustelt pigem lauasuhkru laadne magustaja.