Kolesterool – ohtlik vaenlane või truu taastaja?

kolesterool

Vere kõrge kolesteroolitase on  sagedane terviseprobleem, mis tekitab küsimusi ja paneb muretsema. Samas kaasneb kolesterooliga ka palju segadust ja valestimõistmisi, mistõttu on teemat ikka ja jälle mõtet põhjalikumalt käsitleda.

Kolesterool on meie organismile ülivajalik aine, ca 75-80% sellest sünteesib keha oma igapäevasteks vajadusteks ise. Kolesterool on  steroidhormoonide  ja ka immuuntasakaaluks nii olulise D-vitamiini eelaineks. Meelde tasub tuletada ka  fakti, et kolesterool on viimse kui  rakumembraani väärtuslik koostisosa, ilma milleta ei moodustata ühtki rakku meie pidevalt uuenevas kehas.  Kolesterooli kaasabil toodetakse  organismis rasvade seedimiseks vajalikke sapphappeid ja teisi biomolekule, kolesterool aitab parandada haavu ja kaitseb nahka.

Kolesterool on ka oluline antioksüdant, mis kaitseb muu seas aju ning paneb aluse müeliini ja vajalike  närvivahendusainete  tootmisele . Vanemas eas tõuseb organismis kolesteroolitase füsioloogiliselt, seda seoses suurenenud vajadusega organismi toetada, rakumembraane stabiliseerida ja põletikukoldeid paigata. Teadusuuringud on sedastanud, et kõrgem kolesteroolitase aeglustab aju allakäigu kiirust neurodegeneratiivsete haigustega patsientidel.   Need, kelle kolesteroolitase on kõrgeim,   säilitavad  pikas perspektiivis kõige paremal  tasemel funktsionaalsuse. Tänapäeval Põhjamaades levinud soovituste kohaselt  kaalutakse üle 50-aastaste puhul medikamentoosse  ravi vajadust  alles siis,  kui  üldkolesteroolitase on üle 7 mmol/L.

kol

Levinud arvamuse kohaselt viitab kõrge kolesteroolinäit suurenenud riskile haigestuda südame-veresoonkonna haigustesse (nt ateroskleroosi), kuid see ei pruugi nii olla. Uuringute põhjal on ca pooltel infarkti või insuldi saanutel  kolesteroolinäidud korras, küll aga on neil kõigil  normist väljas homotsüsteiininäit, mida reeglina ei kontrollita. Üldkolesteroolinäidust tunduvalt olulisem on tasakaal erinevate kolesterooli tüüpide (üldkolesterool, HDL,  VLDL, LDL-i erinevad alaklassid) vahel. Tänapäeva kaasaegsetes laborites on võimalik lipiidide aterogeensust  ehk kolesterooli tüüpide vahekorda ka detailselt hinnata.

Niisiis tuleb meeles pidada, et ohtlik ei ole  mitte igasugune kolesterool, vaid veres ringlev  oksüdeerunud ehk rääsunud kolesterool. Probleeme kolesterooli ainevahetusega võivad muu seas põhjustada ka kilpnäärme töö häirumine (madal  FT3 ehk trijoodtüroniini tase) ja uneapnoe. Kolesterooli rääsumisele aitavad kaasa ka rafineeritud süsivesikutest  ja suhkrust nõrguv toidusedel ning   transrasvade ja Omega 6 rasvhapete liig menüüs.  Kõikide hädade põhjuseks peetud küllastunud rasvad ja  loomsed toidud, mida aastakümneid stigmatiseeriti,  on nüüdseks ammu häbimärgist vabastatud. Ulatuslikes teadusuuringutes on selgunud, et  küllastunud rasvade tarbimise ja südamehaiguste vahel puudub märkimisväärne seos

Enne kolesteroolilangetajate (statiinide)  kasuks otsustamist tasuks omale kindlasti  selgeks teha ka ravimite toimemehhanismid ja  kõrvaltoimed.  Seda enam et probleemi näiline kadumine analüüsivastustest  ei tähenda ju sugugi, et probleemi tekkepõhjused (põletikulised toiduvalikud ja tervisekauge elustiil) sellest kaoksid.

statiiin

Statiinid takistavad efektiivselt kolesterooli tootmist maksas ja langetavad seeläbi automaatselt  ka kolesteroolinäite, kuid  takistavad samas organismile oluliste  rasvlahustuvate vitamiinide omastamist. Kolesterooli kõrval pärsitakse ka antioksüdantide (skvaleeni)  ja südamelihasele vajaliku vitamiini, koensüüm Q10 tootmist.  Koensüüm Q10 defitsiit kehas võib omakorda  põhjustada südameprobleeme, madalat energiataset  ja jõetust.  Kolesterooli sünteesi blokeerimine võib tekitada tõsist lihasvalu, põhjustada kognitiivse võimekuse langust ning tõsta depressiooni haigestumise riski. 2012. a väljastas USA Ravimi- ja Toiduamet (FDA) hoiatuse statiinide ajufunktsioone halvendava mõju  kohta.

Lisaks eelmainitule on teada, et statiinide kasutamine mõjutab viletsalt veresuhkru tasakaalu ja tõstab  eelsoodumuse korral II tüübi diabeeti haigestumise riski lausa 30% võrra.  Diabeet omakorda  tõstab dramaatiliselt riski haigestuda südame-veresoonkonnahaigustesse. Nõiaring?

Eesmärgiks ei peaks seega olema mitte niivõrd  kolesterooli tootmist blokeerida, kuivõrd tegeleda probleemi põhjusega ehk alaägedate  põletikuliste protsesside vähendamisega organismis. Seda viimast saame väga efektiivselt teha oma elustiili ja unehügieeni üle vaadates ning menüüs põletikuvastastele valikutele keskendudes.

 Soovitused kolesteroolitaseme tasakaalustamiseks:

  • Kiudainerikkad taimsed toidud vähendavad kolesterooli imendumist sooltes, seovad üleliigse ja aitavad kehast väljutada. Parimad kiudained on selleris, kapsas, õuntes, ubades, läätsedes, selleris, kuivatatud ploomides, tatras ja kaerahelvestes.

omega

  • Omega 3 rasvhapped tõstavad HDL kolesterooli taset ja vähendavad kolesterooli oksüdeerumise ohtu. Parimaks Omega 3 allikaks on rasvane külmaveekala: heeringas, makrell, sardiinid ja tursk. Mõistlik on hoiduda raskmetallidest koormatud tuunikalast. Omega 3 rasvhappeid leidub ka lina-, kanepi-, kõrvitsa- ja chiaseemnetes ning -õlides.
  • Küüslauk kaitseb veresooni, takistab kolesteroolil arteriseintele liimumast ning hoiab seega ära hilisemate ladestuste ohu. Tarvita küüslauku just värskena, nii väljendub selle imetaime jõud kõige võimsamalt.
  • Luteiini sisaldavad toidud kaitsevad arteri seinu kolesterooliladestuste eest, hoides ära ummistumise ning vähendades infarkti ohtu. Rikkalikult luteiini sisaldavad tumerohelised lehtviljad (spinat, lehtpeet, kale (lehtkapsas), brokoli, aga ka porgandid ja tumedad marjad (mustikad, mustsõstrad, vaarikad, maasikad).

roheline tee

  • Roheline tee on rikas antioksüdantide poolest, mis kaitsevad kolesterooli rääsumise eest. Joo teed ilma suhkruta, kuid lisa sinna kindlasti sidruni- või laimilõik – nii aitad heade ainete imendumisele  veelgi kaasa.
  • Hoidu suitsetamisest ja alkoholi liigtarvitamisest, sest mõlemad tegevused mõjuvad äärmiselt kahjustavalt nii veresoontele, erinevatele organitele kui ka organismi põletikuvastastele ressurssidele.
  • Igasugune füüsiline aktiivsus soodustab vere hapnikusisalduse tõusu, vereringe paranemist ja kolesterooli tõstvate stessihormoonide langetamist.

päike 1

  • Viimane, kuid olulisim soovitus: hoiduge liigsest stressist! Kõrge stressitase stimuleerib põletikuainete tootmist, vähendab insuliinitundlikkust ja kergitab sellega seonduvalt ka kolesterooli taset.

Artikkel ilmus 2019. a veebruari Maa Elus.