Kurkum – päikesekarva hõrk tervendaja

Kas tead, milline taim kuulub maksapuhastuse raskekahurväe etteotsa? Soovid lugeda, kuidas kaitsta end rinna- ja käärsoolevähi eest, leevendada autoimmuunhaigusi ja langetada keha põletikutaset? Kui jah, siis on alljärgnev info just sinu jaoks.

Kuigi kurkum  tundub nime poolest olevat pigem tegelane mõnest võõramaisest muinasjutust, on tegu hoopis põneva lõunamaise vürtsiga, mida ka eestlastel võõrastada ei tasuks. Seda enam, et kõnealusel kollasel pulbril on imettegevad omadused, millest me igapäevase tarbimisega suurt kasu võiksime lõigata.

Kurkum ehk kollajuur (ingl.k. turmeric) on Lõuna-Aasiast pärit ingveri sugulane (nimetatakse ka kollaseks ingveriks), mis kuulub ka vääramatult idamaise karri koostisesse. Kurkumi kuulsaimaks aktiivaineks on kurkumiin – võimsate raviomadustega aine, mis on ennekõike kuulsust kogunud just  maksa töö parandaja ja põletikulangetajana.

Kurkumiin pärsib edukalt kasvajate vohamist, kuna kutsub esile vähirakkude surma. Eriti tõhus on see just järjest sagedamini esinevate, sünteetilistest hormoonidest, keskkonnamürkidest ja pestitsiididest tulenevate östrogeen-retseptor positiivsete vähkide (nt. rinnavähk) pärssimisel. Kurkumiin takistab östrogeense toimega kemikaalidel hormoonretseptoritele kinnitumast, hoides seega ära halvaloomulised kõrvalekalded – kurkumiiniga kokku puutudes sunnitakse vähirakud sõna otseses mõttes iseennast seedima. Teadusuuringutes on tõestatud kurkumiini eesnäärme- ja käärsoolevähi, lapseea leukeemia, kilpnäärme vähi ja nahavähi (melanoomi) vastane toime.

Kurkum sisaldab rikkalikult antioksüdante, samuti C-, E- ja K-vitamiini. K-vitamiinil on teatavasti vere hüübimist võimendav toime, ühtlasi stimuleerib see keha võimsaima  põletikuvastase aine, glutatiooni, tootmist.

Kurkumi imeravija portfooliosse lisanduvad järgmised toimed:

 • Lisaks bakterivastasetele omadustele toimib kurkum valuvaigistavalt
 • Kurkumiin alandab kahjulikku kolesterooli taset ja pärsib veretrombide teket, kuna blokeerib põletikuliste ainete (II seeria prostaglandiinide) tootmist, aidates seega vältida ja leevendada ateroskleroosi
 • Kurkum on näidanud suurepärast toimet metaboolse sündroomi leevendaja ja ärahoidjana, kuna alandab vererasvade taset, aitab reguleerida ainevahetust ja vähendada kehakaalu
 •  Kurkum on tõestatult tõhus diabeediriski vähendajana
 •  Kurkum aitab muude maksaprobleemide kõrval ka rasvmaksa ja hepatiidi korral
 • Hiinas on kurkumit aastasadu kasutatud depressioonivastase ravimina
 • Kurkum takistab amüloidnaastude tekkimist ajus, vähendades seeläbi Alzheimerisse haigestumise riski ja leevendades juba olemasolevat haigust.
 • Kurkumiini kasutatakse edukalt põletikuliste nahahaiguste s.h. akne ja psoriaasi raviks
 • Kurkumil on haavade paranemist ja naha taastumist kiirendav toime
 • Kurkumiini põletikuvastased omadused näitavad üles suurepärast toimet süsteemse põletikuga kulgevate haiguste (nt. reuma ja osteoartriidi) ravis.
 • Kurkumiini toime vähendab tõendatult aneurüsmi (veresoone seina väljasopistuse) sümptomeid
 • Kurkum on suureks abiks seedeprobleemide leevendamisel

Kurkumi kaasamine igapäevasele toidulauale aitab puhastada ja detoksifitseerida keha. Päikesekarvalist pulbrit võib panna pajaroogade ja kastmete sisse, raputada seda riisi- ja pastatoitudesse ning lihale. Kuna tegu on rasvlahustuva ainega, suureneb kurkumist saadav kasu tunduvalt, kui seda rasvas kuumutada.  Ühe võimalusena võib kurkumit lisada ka munakollasele või ekstra virgin oliivõlile-kookosrasvale. Võimalusel tuleks kindlasti eelistada orgaanilist toodet.

Kurkumi mõju tugevdab ka mustast piprast pärit aktiivaine bioperiin, mis aitab kehal kurkumi kasulikke ühendeid paremini omastada.  Kasvajate puhul tuleks eelistada juba kontsentreeritud  ja heas kompleksis kurkumiini kapsleid.

Samas toimib suurepäraselt ja tervendavalt ka kurkumitee. Pulbri mõju tugevneb, kui seda lisada keevale veele, mitte nt. toatemperatuuril veele ja siis keema lasta. Seda segu kasutatakse eelkõige just valuvaigistavatel ja põletikku vähendavatel eesmärkidel nt. artriidi ja teiste põletikuga kulgevate haiguste korral.

Lihtne kurkumitee retsept:

3 kuhjaga teelusikat kurkumit
1 kuhjaga teelusikas jahvatatud nelki
2 kuhjaga teelusikat jahvatatud kardemoni
2 teelusikat kaneeli
2 teelusikat jahvatatud ingverit (sobib ka värske ingverijuur)
Ca 1,5 liitrit vett

Lisa vürtsidele keev vesi ja keeda segu madalal tulel 10 minutit, et maitseainete rikkalik maitse ja tervistav toime teesse jõuaksid. Lase kurkumiteel sobiva temperatuurini jahtuda ja lisa vastavalt maitsele mett. Hoidu mett liiga kuumale teele lisamast, kuna see hävitab mee sees olevate ensüümide aktiivsuse. Soovi korral võid teele lisada ka mandli- või pähklipiima. Naudi terviseks!

NB! Eriti kõrge kurkumiinisisaldausega orgaanilise Sri Lanka kurkumi leiate meie e-poest.

Kurkumiga tuleks ettevaatlik olla sapikivide puhul, kuna need võivad tõhustunud sapi läbivoolutuse tõttu sapijuhadesse sattuda. Sel juhul tuleks tegeleda esmalt sapikivide emulgeerimise ja väljutamisega. Kuidas seda täpsemalt teha, tuleb juttu mõnes järgmises postituses.

Allikad: