C-vitamiini kõrge tase hoiab ära insuldi ja infarkti

 

Me kõik teame, et C-vitamiin on oluline immuunsüsteemi tugevdaja  Aga kas olete kuulnud, et  C-vitamiin   mängib  üliolulist rolli ka veresoonte tervise tagamisel  ning et piisavas koguses C-vitamiini  aitab tõhusalt ennetada insulti  ja infarkti?

Jaapanis   läbi viidud uuringu käigus selgus, et inimestel,  kel on  veres  kõrgem C-vitamiini tase,  on tervelt   70%  väiksem tõenäosus saada  insulti.  Sama hüpoteesi kinnitas ka Soomes 2002. aastal  tehtud  teadustöö, mis näitas, et  madalama C-vitamiini tasemega  inimestel on ligi  2,4 korda suurem insulti haigestumise risk.

Kaasaegses meditsiinis kasutatakse infarkti ja insuldi ennetamiseks verevedeldajaid (Marevan ja co). Järjest suuremat  populaarsust  kogub  ka väikestes doosides manustatav  nn. südameaspiriin. Samas ei puudu neil  ravimitel sarnaselt teistele medikamentidele  tõsised kõrvaltoimed.  Nii näiteks tõestasid uuringud, et aspiriini pidev manustamine tõstab vanusega kaasneva maakula degeneratsiooni  ehk kollatähni kärbumise  ohtu, mis on eakatel  üheks  sagedasemaks  pimedaks jäämise põhjustest.

Kuidas C-vitamiin meid siinkohal siis aidata saaks?  Väga lihtsalt.  Meie veresooned  on tehtud  sidekoest, mille üheks olulisemaks komponendiks on kollageen.  Küllaldane kogus C-vitamiini  on aga kvaliteetse kollageeni sünteesi  üheks võtmefaktoriks.  Muu kasuliku kõrval on  C-vitamiinil ka   verdvedeldav toime.   Ja lõpetuseks  ei tasu ära unustada fakti, et C-vitamiin on oluline antioksüdant,  mis aitab  kahjutuks teha organismis pidevalt tekkivaid vabu radikaale. C-vitamiin kaitseb meie keha  sõna otseses mõttes läbiroostetamise ehk korrodeerumise eest.

C-vitamiini elutähtsast toimest annab tunnistust seegi, et haigestumise korral suureneb pea kõigil loomadel  märgatavalt nende maksa ja neerude poolt sünteesitava  C-vitamiini tootmine.  Inimesed, primaadid, merisead ja teatud nahkhiireliigid  on selle võime evolutsiooni käigus aga kahjuks minetanud. Kahekordse Nobeli preemia laureaadi ja  C-vitamiini teraapia pioneeri Linus Paulingu arvamuse kohaselt juhtus see põhjusel, et värsked C-vitamiinirikkad viljad olid aastaringselt saadaval ning nii puudus kehal vajadus seda ise sünteesida. Isegi geen, mis vastavat ensüümi (L-gulonolaktoon oksidaasi) aktiveerima  peaks, on meil endiselt olemas, kuid nüüdseks mittetoimiv.

Loomade kehad sünteesivad C-vitamiini   glükoosist. Samas  on  see  loogiline,  kuna glükoos ja C-vitamiin on oma molekulaarselt struktuurilt  võrdlemisi sarnased.   Ka rakkudesse sisenemiseks  kasutavad glükoos ja C-vitamiin  samu retseptorkohti ehk teisisõnu, võistlevad  omavahel  rakkudesse  pääsemise eest,  ja seda nii inimestel kui loomadel.   Nii võib   eeldada, et suhkrurikka eine söömise järel  ei omasta  meie keha C-vitamiini enam tõhusalt, kuna retseptorkohad on juba seotud.  Kui vaadata, mida  inimesed (eriti aga lapsed) tänapäeval söövad, siis ei teki küsimustki, kas rakku sisenemisel jääb  ukse taha glükoos või C-vitamiin…

C-vitamiini ametlikult soovitatav päevane kogus (RDA)  on   50–100 mg meeste  ja     45–75 mg naiste puhul,   dr Linus Pauling  aga soovitas  tarbida tervelt 1000 mg  2 korda  päevas. Teadusringkondades polemiseeriti  niisuguse „jultumuse“  üle  tollal ägedalt, seda enam, et Pauling propageeris  suure  koguse  intravenoosse  C-vitamiini manustamist   ka vähiraviks (teraapiat kasutatakse praeguseni  edukalt paljudes integratiivsetes vähikliinikutes, nt Riordani Kliinikus).

Kui  võtta aluseks  tervete loomade organismis  igapäevaselt toodetav  C-vitamiini kogus ja kohaldada need andmed inimesele, saame tulemuseks, et  hüpoteetiliselt toodaks terve inimene vastava ensüümi olemasolul  igapäevaselt 2000-4000 mg C-vitamiini.  Võrdluseks, et   kui kohaldada inimese parameetrid  primaatidega, kelle keha  samuti C-vitamiini toota ei suuda, siis tuleb välja, et  ahvid söövad päevas oma normaalse toidusedeli osana  3000-4000 mg C-vitamiini.  Ja selle teadmise valguses ei tundugi  dr Linus Paulingu soovitused enam nii   jumalavallatud…  Võib olla aitab ametlikult soovitatav C-vitamiini mikrokogus tõesti ära hoida skorbuuti,  kuid  kahtlemata on see   hoomamatult  kaugel doosist, mis  arterite tugevust ja keha üldtoonust  tõhusalt  tõsta võiks. Teadmiseks, et sünteetiline askorbiinhape ja looduslik C-vitamiin ei toimi kehas identselt.

Parimad biosaadava C-vitamiini allikad on tsitruselised, hapukapsas, kiivid ja eestimaine kibuvits ning astelpaju, samuti paprika, maasikad, brokoli, lillkapsas ja ürdid (petersell ja tüümian).  Supertoitudena saab smuutisse segada C-vitamiinist nõrguvat orgaanilist  amla ja camu-camu pulbrit. NB! Mõlemad pulbrid on mõrkja maitsega!

Purgivitamiini fännidel   tuleks kindlasti eelistada looduslikku, bioflavonoide sisaldavat ja  taimedel  (kibuvitsal, tsitruselistel, acerola kirsil etc.)  põhinevat C-vitamiini  ning hoiduda sünteetilisi magusaineid sisaldavatest  vitamiinidest.  NB! Apteegist saadaolevad  Acerola kirsil põhinevad C-vitamiini lisandid võivad olla maitsestatud neurotoksilise aspartaamiga.

Hapude maitsete mittetalumise korral on soovitav kasutada  C-vitamiini vähemhappelisi,  mineraalidega (Mg, K, Zn) puhverdatud  askorbaadi vorme või esteriseeritud C-vitamiini.

Personaalse sobiva koguse kindlaksmääramine sõltub iga inimese organismi eripärast. Intergratiivse meditsiini esindajate soovitused algavad  1 grammist ja ulatuvad äärmuslikel juhtudel  isegi  rohkem  kui 10 grammini päevas.  Oluline tõsiasi on, et C-vitamiini suurem annus tasub parema omastatavuse tagamiseks jaotada väiksemateks doosideks. Täiesti omaette kvaliteediklassist on liposoomne C-vitamiin, mis seoses oma spetsiifilise struktuuriga on rakkudele eriti hästi vastuvõetav.

C-vitamiini puhul ei pruugi üleannustamist paaniliselt  karta – tegu on vesilahustuva vitamiiniga, mille ülejääk väljutatakse  organismist.  Küll aga võib liigne kogus end tunda anda  gaaside või  osmootse kõhulahtisusena.   Uuringud on näidanud, et viiruste ennetamiseks toetab  Immuunsüsteemi kõige tugevamalt just C-vitamiini ja tsingi kombinatsioon.

Toitumistarkuse e-poest leiab ka eriti kõrge biosaadavusega liposoomses vormis C-vitamiini.

NB! Ettevaatust ravimite tarvitajad! C-vitamiini suured kogused segavad verevedeldajate toimet ning  võivad reageerida teatud amfetamiinidega, mida kasutatakse narkolepsia ja ADD raviks.

P.S. Kõik, kes tahavad C-vitamiini imetegudest põhjalikku  ülevaadet saada, võivad kuulata ettekannet geniaalse  dr Susan Humphriese esituses. Peale selle, teadusuuringutest tiine ettekande ära kuulamist ei leidu arvatavasti  küll kedagi, kes julgeks endiselt kinnitada, et C-vitamiini kasutamine haiguse ajal, eel ja järel poleks  teaduslikult põhjendatud või lausa elutähtis.

 

Allikad:

http://lpi.oregonstate.edu/infocenter/vitamins/vitaminC/

http://www.sciencedaily.com/releases/2013/01/130121161917.htm

Primal Panacea by dr Thomas  E. Levy

http://stroke.ahajournals.org/content/31/10/2287.full

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12052992

http://orthomolecular.org/resources/omns/v09n05.shtml