D-vitamiini optimaalne tase langetab nullilähedaseks riski viirusesse surra

Koroonapandeemia on tuntud kui tõhusa varajase ravi ja valeravi kriis. Vaieldamatult on tegu ka kaastundekriisi, kaine mõistuse kriisi ning inimõiguste kriisiga.

Aga mitte ainult. Juba pandeemia algusest saadik on teadusringkondades kõlanud kindel seisukoht, et tegu on ka D-vitamiini defitsiidi pandeemiaga, sedasama näitab selgelt ka järjekordne oktoobris avaldatud metaanalüüs.

Ometi ei kuule avalikkus D-vitamiini tähtsusest eriti ei meditsiinispetsialistidelt ega meediast. Mis võiks küll olla põhjus, et nii lihtsalt immuunsüsteemi optimeerimise “meedet” rahvale laiemalt ei tutvustata?

D-vitamiin on üks neist paljudest vitamiinidest, mille tähtsust immuunregulatsioonile on raske üle rõhutada. Igaüks võib oma taset lihtsa vereprooviga mõõta. Ometi näen igapäevaselt inimesi, kelle tase on madal või äärmiselt madal, ja seda ka vahetult pärast Eestit vapustanud troopilist suve.

D-vitamiini kohta ringleb ka päris uskumatut väärinfot. Meelde tuleb kliendilt kuuldud lugu, kus arst keelas tal päikest võtta, kuna tema D-vitamiini tase oli 90 nmol/l. Väidetavalt oleks inimest ähvardanud päikest võttes D-vitamiini üledoos. Selliseid kummalisi, et mitte öelda nördimust tekitavaid lugusid kuulen oma klientidelt tegelikult üpris sageli.

Tegime juba mõni aeg tagasi ühe populaarseks osutunud saate dr Meeme Mõttusega, kus rääkisin muuhulgas ka erinevatest toitainetest, mille defitsiit võib kaasa tuua suurenenud riski põdeda viiruseid (k.a. koroonat) raskelt. On teada, et D-vitamiini tase alla 50 nmol/l tõstab dramaatiliselt riski sattuda viirusega haiglasse või isegi surra. Soovitasin saates ja soovitan ka nüüd, et D-vitamiini tase võiks kindlasti olla üle 125 nmol/l.

Ka hiljuti avaldatud metaanalüüs toetab igati seda seisukohta, andmed näitavad, et sellisel juhul on risk koroonasse surra nullilähedane. Uuringu kokkuvõte ütleb: “Andmed tõestavad veenvalt, et madal D3 tase tõstab tõenäosust viirusesse haigestuda, mitte pole infektsiooni kõrvaltoime. Hoolimata vaktsineerimisest soovitame tõsta kaltsidiooli (25(OH)D) taseme veres üle 125 nmol/l (i.e. üle 50 ng/ml), et ära hoida ja leevendada uusi haiguspuhanguid, mis tulenevad viiruse muteerumisest või antikehade aktiivsuse vähenemisest.”

Väidetavalt on enamus eakaid ja lausa 96% vanadekodudes olevatest inimestest tugevas D-vitamiini puuduses.

Armsad inimesed, hoolitsege, et ka teie eakad lähedased oleksid hästi varustatud selle nii isenesestmõistetava ja eluvajaliku vitamiiniga.

P.S. Kui olete tõeliselt hästi imenduva D-vitamiini otsinguil, siis väga hea biosaadavusega emulgeeritud lisandi leiate siit.

Olge hoitud ja püsige terved, armas rahvas!