Kuidas end allergiate korral toetada

Õhus leviv õietolm on üks kõige sagedasematest kevadiste allergiasümptomite (heinapalaviku ehk allergilise riniidi) põhjustajatest. Muidugi võib sel puhul ka apteegist kotitäite kaupa allergiaravimeid osta, kuid miks mitte proovida asjale läheneda süsteemselt ja seestpoolt ehk siis läbi oma isikliku immuunregulatsiooni toetamise?

Uuringud on näidanud, et ca 80% meie immuunsusest sõltub otseselt soolestiku seisukorrast, niisiis on seedetrakti tervise toetamine allergiate puhul absoluutselt hädavajalik.

Järgnevalt mõned soovitused neile, kes oma keha allergiakindlamaks muuta soovivad.

  • Töödeldud toidud, sünteetilised lisandid, geenimuundatud organismid (mis suuremates või väiksemate kogustes hoolimata seadustest kahjuks ka meie toidulauale jõuavad), aga ka antibiootikumid-hormoonravimid laastavad soolefloora heade bakterite kolooniaid, nõrgendades seega ka immuunsüsteemi. Parima tervise huvides oleks ideaalne eelmainitud asjadest hoiduda ja keskenduda orgaanilisele, kohalikult kasvatatud toidule.
  • Lisaks headele bakteritele aitavad allergianähtusid efektiivselt leevendada ka paljud toidud ja ravimtaimed. Tõhusa allergiavastase ainena on ennast tõestanud kvertsetiin, mis on flavonoidide ehk vesilahustuvate taimepigmentide hulka kuuluv ühend. Kvertsetiin on looduslik allergiaravim, mis pärsib allergianähtusid tekitava aine (histamiini) tootmist kehas. Kvertsetiini leidub ohtralt punastes õuntes, punastes viinamarjades, punases sibulas, tatras ja marjades. Toitumistarkus e-pood pakub suurepärast kvertsetiini kompleksi, kus sees ka teised histamiini ainevahetust soodustavad ained.
  • Allergia- ja põletikuvastase ühendina toimib hästi ka antotsüaniin, mida leidub kvertsetiinile sarnaselt samuti punastes, sinistes, lillades ja mustades viljades – peedis, lillas kapsas, kirssides, mustades sõstardes, viinamarjades. Seega teete tumedavärvilisi vilju ja marju süües oma kehale kindlasti kingituse.
  • Väga tõhus immuunsüsteemi toetaja on kurkumi aktiivaine kurkumiin, millel on põletikuvastane ja anti-oksüdantne toime. Kurkumit võiks heldelt raputada toitudesse, rasva ja musta pipraga kombineerimine tõstab tunduvalt kurkumiini biosaadavust. 1200 mg kurkumiini päevas toimib sama efektiivselt kui põletikuvastased ravimid.
  • Taimedest aitavad heinapalaviku korral hästi ka Kanada koldjuure (Hydrastis canadensis) tee ja preparaadid, samuti eukalüpti õli. Ära ei tasuks unustada ka ravimtaimede autahvlile kuuluvat nõgest, mis on verdpuhastava ja üldist toonust tõstva toimega. NB! Nõgesel on verd paksendav mõju, seega ei sobi see soovitus liigviskoosse verega hädas olevatele inimestele.
  • C-vitamiin on tänuväärne looduslik antihistamiinikum, mida on allergiate korral kindlasti mõistlik ka heas vormis lisandina purgist juurde tarbida. Eelistage mittehappelist Na-askorbaadi vormi. Äramärkimist väärib tõsiasi, et paljud kõrge C-vitamiini sisaldusega toidud nagu tsitruselised, paprika jms võivad allergiate ja histamiini tasakaalutuse puhul pigem probleeme juurde tekitada. Kui tunnete, et vajate turvaliste toiduvalikute teemal rohkem infot, saate abi toitumisnõustamisest.
  • Võtke tarvitusele tsistuse tee! Tegu on ootamatult võimsa immuunregulaatori ja tõhusa antihistamiinse toimega supertaimega. Tsistuse imetegudest saab lähemalt lugeda siit.
  • Heinanohu korral on andnud häid tulemusi nina kõrvalkäikude ja põskkoopa sagedane läbiloputamine meresoolavee ja nn. Aladdini lambiga (ninaloputuskannuga). Hoolimata verdtarretama panevast kirjeldusest pole tegu mitte keskaegse piinamismoodusega, vaid leebe koduse tegevusega, mis aitab limaskesti rahustada ja ärritust leevendada. Ninast läbivoolav vesi peaks olema kehatemperatuuril, nii et seda peaaegu ei tunnegi.  

NB! Külmetushaiguste korral immuunsuse tõstmiseks soovitatavat punast päevakübarat allergia ilmnemisel kasutada ei tohiks. Allergia puhul on immuunsüsteem juba niigi liiga aktiivne, seega pole mõistlik seda veelgi tagant õhutada.

P.S. Allergiate taustal toimetav histamiini tasakaalutus on vihje organismi häirunud metüülimisvõimekusest, kuid see on juba hoopis laiem teema, mida käesolevasse artiklisse lühidalt kokku pressida ei anna. Olgu siiski öeldud, et metüülimisvõimekuse häirumine tõstab erinevate terviseprobleemide (k.a. südameveresoonkonnahaiguste, neuroloogiliste kaebuste, depressiooni, ärevushäire, rakumutatsioonide jms.) riski. Niisiis on süsteemne panustamine organismi toetamisse nii elustiili kui toiduvalikutega enam kui oluline.

Edu organismi turgutamisel!