Igapäevased keemilised ühendid, mida me oma kodudes kasutame võivad mõjuda negatiivselt meie hormonaalsele tasakaalule, väidab hiljutine Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) uurimus. Teadustöö kinnitab, et pestitsiidid, plastikupehmendajad ja lisaained sisaldavad endokriinsüsteemi segadusse ajavaid keemilisi ühendeid (ingl. k. endocrine-disrupting chemicals ehk EDC). Kuna need kemikaalid käituvad meie kehas sünteetiliste hormoonidena, häirivad nad organismi loomulikku tasakaalu, mõjutades kõike, meeleolust ainevahetuseni.
Üks kemikaal, mida teadustöö lähemalt käsitles oli BPA ehk bisfenool A, mis jäljendab kehasse sattunult naissuguhormooni nimega östrogeen. Põhiliselt jõuab BPA meieni plastpudelitest ja –purkidest, eriti juhul, kui neid kuumutatakse (nt. mikrolaineahjus või nõudepesumasinas) või happelise keskkonnaga (nt. tomatikastme ja ketšupiga) kokku puutudes. BPA-d leidub ka taaskasutatavates plastnõudes, plekkpurkides, poekassade ja rahaautomaadite kviitungites.
Missouri-Kolumbia Ülikooli bioloogia professor Frederick vom Saal, kes on üks USA juhtivaid BPA uurijaid ütleb, et loomadega tehtud uurimused näitavad, et BPA muudab mängukäitumist, nõrgendab sugudevahelisi erinevusi, vähendab meestel spermatosoidide arvu ja liikuvust, stimuleerib eesnäärme vähki ja põhjustab tähelepanu- ja hüperaktiivsushäire (ADHD) sümptomeid. BPA-d on seostatud ka rinnavähi ja muude kasvajate tekkega naistel. Arvestades, et BPA mimikeerib östrogeeni ning et östrogeen on kasvu soodustav hormoon, ei mõjugi väga ootamatult fakt, et sünteetiline östrogeenilaadne kemikaal kasvatab kehas ka vähirakke.
Nagu sellest kõigest veel küll ei oleks, teeb BPA ka paksuks. 2012. aasta septembris avaldati Ameerika Meditsiini Assotsiatsiooni ajakirjas uurimus, mis käsitles ligi 3000 last ning leidis märkimisväärse seose laste uriinis sisalduva BPA taseme ja ülekaalulisuse vahel. Uurimus kinnitas, et lastel, kelle uriinis oli kõige kõrgem BPA tase, oli rohkem kui 2,5 korda suurem tõenäosus olla ülekaaluline võrreldes nendega, kelle uriinis oli kemikaali tase madal. Võib ka öelda, et östrogeeni domineerimine stimuleerib meestel rasva kogunemist kõhu piirkonda (õun-tüüpi rasvumine) ja naistel puusadele-reitele (pirn-tüüpi rasvumine).
Kuid BPA võib olla osaliselt vastutav ka ühe teise äärmiselt häiriva konditsiooni eest. Nimelt seostatakse BPA-d viimasel ajal järjest sagedamini esinevate „meeste rindade“ ehk günekomastiaga. Üha rohkem võib kohata murdeeale lähenevaid poisse, aga ka mehi, kes on hädas oma rindade ebaloomuliku suurenemisega. Õrnas eas naissuguhormooni mimikeeriva kemikaali tugeva mõjutuse alla sattumine ajab meessoo endokriinsüsteemi ja suguhormoonid segadusse ning sellele järgnevad ebaloomulikud kehalised kõrvalekalded on sageli möödapääsmatud. Võib vaid ette kujutada, kui häirivalt mõjuvad niisugused muutused murdeealise poisi või noore mehe enesekindlusele, ettevõtlikkusele ja sotsiaalsele julgusele… Pole saladus, et günekomastia operatsioonid on ilukliinikutes viimasel ajal tõusev trend…
Kahjuks oleme kõik igapäevaselt BPA ja teiste samalaadsete sünteetiliste ühendite rünnaku ohvrid. Östrogeenilaadsed kemikaalid reostavad veekogusid, muutes ka kalade ja loomade sookäitumist, juba on kuulda naissugutunnustega isastest krokodillidest ja ühesooliseks muutuvatest kaladest. Miks peaksime siis arvama, et niisugune võõröstrogeeni reostus inimesi ei mõjuta? Ja nii ongi, et järjest sagedamini räägitakse meeste naiselikumaks muutumisest, pidevalt suureneb oma seksuaalses orientatsioonis kahtlevate inimeste hulk.
2003-2004. aastal tehtud USA Riikliku Tervise ja Toitumise Uurimuse ülevaade avaldas, et ligi 93 protsendil inimestest on uriinis mõõdetava suurusega BPA kogused. Keskkonna Töögrupp (EWG) leidis PBA-d ka nabanööris, mis viitab sellele, et keemiline reostus saab alguse juba emaüsas. Peale sündi jõuab BPA beebideni ka emapiimaga, kui ema selle mürgiga kokku peaks puutuma. Õnneks on Euroopa Ühendus keelustanud BPA kasutamise vähemalt lutipudelites ja luttides.
Kuidas vähendada kokkupuudet BPA-ga?
- Eelistage võimalusel alati plastiknõudele klaas-, savi- ja portselannõusid, valige klaaspudelisse pakendatud ketšup ning tetrapakendis tomatipasta.
- Ärge jooge päikese kätte jäänud plastpudelist karastusjooke.
- Hoiduge plastist mikrolaineahjudes ja nõudepesumasinates.
- Vältige plekkpurkidesse konserveeritud toite! Valmistage sööki värsketest toiduainetest, nii saate ise kontrollida, mida sööte. Ühtlasi vabanete sel moel ka liigsest toitu peidetud soolast, suhkrust ja lisaainetest.
- Hoiduge poekviitungeid enne äraviskamist käes kägardmast ja kortsutamast, sest just nii levib ohtlik BPA paberilt kõige jõudsamini kätele ja sealt edasi organismi. Kui just hädapärast vajadust pole, võiks kviitungist üldse loobuda.