Ürdid ja vürtsid – pea- ja kõhuaju tõhusad turgutajad

spice

Pole olemas eluala, kus hea mälu, kiire reageerimisvõime ja  vaimne tasakaal  kasuks ei tuleks.  Nüüd,  kus langevate lehtede sahinal on taas kohale tuhisenud sügis ja uus kooliaasta,  on  aju turgutamise teema   veelgi  tulisemalt  päevakorda tõusmas.  Üllataval kombel peame aga ajust rääkides  suuresti keskenduma hoopis soolestikule, sest mille muu kaudu need ajule vajalikud toitained siis ikka imenduvad.

Tänapäeval pole vast  kellelegi  uudiseks,  et  meie keha ja vaim  on tervik, mida eraldiseisvate osakeste kaupa käsitleda ei anna.   Meie mõtted  ja vaimne eelhäälestatus mõjutavad meie tervist, meie füüsiline seisund aga omakorda tundeid, tujusid ja mõtteselgust. Toon mõne näite: kui  maks vajab turgutamist ning sapinõristus on  häiritud, on ka  inimese meeleolu sageli „sapine“ .

Nii nagu stagneerunud sapp teeb sapiseks, kaasneb  ärritunud  sooletraktiga  sageli ka  kergelt  ärrituv meelelaad, ning vastupidi. Seega pole mingit  mõtet  rullis rusikatega sööma istuda – krampunud mõte ja  vaimne kõrgepinge  toovad   kaasa seedestressi, mis häirib omakorda bumerangina  fokusseerumisvõimet ja vaimuvärskust.

Kuna  erinevad  organsüsteemid toimivad  unisoonis,  siis antakse kõigest, mis sooletrakti mõjutab,  teada ka ajule.  Sageli võimegi  kogeda, et veel enne, kui midagi mõistusega adume,  on meie „kõhutunne“ meile  juba üht-teist kõrva sosistanud.  On enam kui ootuspärane, et  peale  armastuse käib kõhu kaudu  ka intuitsioon,  terav taip ja hea tuju.

vürts111

Üks võimsamaid mooduseid oma sooletrakti ja seeläbi ka aju tööd toetada on vürtsid ja ürdid.  Paljudest neist oleme siin külmas maailmanurgas küll ettevaatlikult eemale hoidnud, kuid praeguseks on  need ravimtoidud   seoses horisontide laienemisega juba siiski ka paljude eestlaste toidulauale  hiilinud.

Vürtsid ja ürdid on eriliselt  tõhusad  organismi soojendajad ja   seedetule ergutajad.   Enamusel  neist (nt. kurkumil, Cayenne’i pipral, kaneelil, vürtsköömnel, ingveril, kardemonil) on võimekus  stimuleerida süljenäärmeid ning  tõhustada  sapi ja seedeensüümide sekretsiooni.  Nii mõnedki  neist toimivad naturaalsete laksatiividena ning on tõhusaks abiks kõhukinnisuse korral (nt. vürtsköömen) .   Paljudel vürtsidel ja ürtidel (kardemon, piparmünt, loorber,  koriander, ingver, aniis) on puhitiste ja gaaside vastane karminatiivne mõju. Indias teatakse seda hästi ning pakutakse  vastavatoimelisi seemneid tihti ka toidukorra lõpetuseks.  Muu hulgas on vürtsidel võimekus vedeldada viskoosset lima. Niisiis on need taimed näidustatud nii  aju- kui sooleprobleemide, samuti astma ning külmetus- ja viirushaiguste korral.

Nii vürtsid kui ürdid sobivad pärmseene vohamise ja  patogeensete bakterite (s.h. maohaavu tekitava helikobakteri)  taltsutamiseks. Uuringud on näidanud, et  pune ja  mustaköömen aitavad maha suruda isegi ravimresitentseid patogeene.  Samuti on paljude vürtsidel  ja ürtidel  (nt.  kurkum, ingver, kaneel, must köömen, vürtsköömen, safran  jt.) teadusuuringutes tõestatud  võimekus pärssida vähirakke ning  seda  äärmiselt eripalgeliste  toimemehhanismide toel. Kindlalt võib väita, et pole ürti ega vürtsi, millel puuduvad põletukuvastased omadused.

vürts 1

Soolestiku-aju  teljel edasi-tagasi  libisedes  tuleb meenutada,  et vürtsid ja ürdid on ka võimsad  vereringe elavdajad.  Teades, et aju on meie  suurima   veresoonvõrgustikuga organ, ei olegi nii ootamatu, et need  tõhusad ravimtaimed ka  aju veresooni turgutama jõuavad.  Seoses kõrge salitsüülhappe sisaldusega on paljud vürtsid (Cayenne’i  pipar, vürtsköömen jt) ka parimad looduslikud vererõhulangetajad ja verevedeldajad

Kaasajal epideemia mõõtme omandanud,  kolmanda tüübi diabeediks kutsutav ajuhaigus  nimega  Alzheimeri tõbi   annab siinkohal lahke põhjuse peatuda ka teemal „ vürtsid ja  veresuhkur“.  On suur rõõm raporteerida,  et võimekad vürtsid aitavad siingi tervise taastamisele kaasa: kaneel, kurkum  ja mustköömen kontrollivad veresuhkrut ja aitavad organismis  pärssida ohtlike põletikuainete tootmist.

Ajust rääkides on põhjust meelde tuletada, et tegu on väga rasvarikka organiga. Tervelt 60 protsenti aju kuivmassist koosneb rasvadest. Üllataval kombel on ka enamus vürtsidest (kurkum, Cayenne’i pipar,  vürtsköömen)  ja paljud ürdid (rosmariin, tüümian, lavendel,  salvei, loorber)  just rasvahustuvate  aktiivainetega. Rasvade ja vürtside-ürtide viljakas koostöös  imenduvad paremini toitained ja emulgeeritakse efektiivsemalt ajutööks vajalikke rasvhappeid.

kukrumi

Toon siinkohal inspireeriva näitena  ära lihtsa retsepti, mis võimaldab  hõrku kurkumit  kerge vaevaga igapäevamenüü osaks lõimida. Nii saame selle  imelise taime headest omadustest osa ilma,  et selleks ekstra punnitama peaksime. Salateid armastame me ju kõik ja dipikastmeid samuti. Maitsvat kurkumisegu võib  kasutada salatite ja praetud, grillitud  või kergelt röstitud krõmpsude aedviljade juurde.  Teraapiliselt mõjuv kastmevärv tõstab tuju, maitsenauding ja tervistav toime on samuti garanteeritud 🙂

P.S. Pole vaja vist märkida, et tervise turgutamiseks sobivad kõige paremini just orgaanilised vürtsid.

Päikseline kurkumikaste

  • 4 spl ekstra virgin oliivõli
  • 2 (eelistatavalt orgaanilise) sidruni mahl ja koor
  • ¼ avokaadot
  • 1 purustatud küüslauguküüs
  • 1 spl jahvatatud kurkumit
  • 1 spl mett
  • maitse järgi mere- või Himaalaja soola

Sega kõik ained blenderis. Kreemisema ja paksema kastme saamiseks lisa rohkem avokaadot. Naudi!

vürts 111111

Vaimustavalt hea avokaado-sidruni salatikaste

  • 1-2 avokaadot
  • 3 spl sidrunimahla
  • Näpuotsatäis jahvatatud vürtsköömneid, kardemoni ja koriandriseemneid
  • 2 spl kvaliteetset extra virgin oliivõli (võib asendada ka avokaadoõliga)
  • 1 spl Dijoni sinepit (võib asendada ka magusamat sorti  sinepiga)
  • 1 küüslaugu küüs
  • Pisut Himaalaja soola
  • Maitse järgi pipart
  • ½ tassi vett (võib ka rohkem vett panna, kui kaste liiga paks saab)

Lõika avokaado pooleks, eemalda kivi, kraabi pehme sisu lusikaga välja  ja pane koos muude ainetega blenderisse. Sega, kuni  saavutad kreemja tulemuse.  Naudi sametise salati- või dipikastmena, söö ahjukala juurde  või köögiviljadega!

Esimesel juhul lõika köögiviljad (porgandid, brokoli,  lillkapsas, varsseller) kangideks ning kasuta kastet dipina. Teise võimalusena  valmista ahjus hõrk forelli- või lõhefilee,  maitsestades seda terakese roosa Himaalaja soola ja sidrunipipraga ning küpsetades  kala  õrnade rasvhapete säästmiseks  180  kraadi juures 20-25 minutit küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadil.

NB! Hoidu kasutamast fooliumit,  milles sisalduv  toksiline alumiinium kuumuse mõjul aplalt ka rasvasesse kalasse imbub.

Artikkel on ilmunud 2017. aastal  ajakirjas Hingele Pai.