Taimede signatuuri doktriin – taimed, mis näevad välja nagu kehaosad, millele nad kasulikud on

ilus111

Taimede signatuuri  doktriin oli tuntud juba Vana-Kreeka aegadel  – nii rahvaravitsejad kui  õpetlased uskusid, et Jumal on andnud inimestele  vihjeid selle kohta, millised taimed  mingile kehaosale  või organile kõige kasulikumalt mõjuvad. Jumalik vihje peitub just taime või vilja  inimkehale sarnanevas kujus, mustris või struktuuris.

Taimse signatuuri usku  oli näiteks 16. sajandil elanud Paracelsus, kes kirjutas sellest isegi oma raamatus. Laiemalt hakkas uskumus levima aga peale saksa  filosoofi ja müstiku Jakob Böhme raamatu “De signatura rerum, oder Von der Geburt und Bezeichnung aller Wesen”  (ingl. k. „The Signature of All Things”)  ilmumist 1622. aastal. Sarnasuse printsiipi ravimisel järgib ka homöopaatia, mille tunnuslauseks on „sarnane ravib sarnast“.

Kuid vaatame jumalikke näpunäiteid pisut lähemalt – äratundmisrõõmu peaks jaguma küllaldaselt.

ilus silmarohi

Üks tunnustatumaid taimi silmade ravimiseks on silmarohi (ingl. k. eyebright). Kui vaatate lähemalt silmarohu õit, siis märkate kindlasti, et  see sarnaneb märkimisväärselt silmaga.

aju ja

Aju toetava  toidu puhul pole Loodus fantaasiale just palju ruumi jätnud – Kreeka pähkel sarnaneb ajule nagu kaks tilka vett. Olemas on mõlemad  ajupoolkerad, nii  suuraju kui  väikeaju ja  isegi kurrud ajukoores. Ootuspäraselt sisaldab „ajupähkel“  aju tõhusalt toitvaid Omega 3 rasvhappeid. Sööge igapäevaselt mõni ajupähkel  ja teie pea tänab teid!

porgand ja silm ilus

Kes meist ei teaks, et porgandid on silmadele kasulikud.  Ja voila!  – porgandi ristlõige näebki  välja täpselt nagu silmaiiris. Porgandid on tihkelt täis beeta-karoteeni, rasvlahustuvat antioksüdanti, mis muudetakse  kehas silmi kaitsvaks A-vitamiiniks.  Viimane tagab hea nägemise ja kaitseb silmi nt. maakula degeneratsiooni (kollatähni kärbumise) ja  katarakti (hallkae)  eest.

seen ja kõrv

Vaadake nüüd kõrva, mida see teile meenutab? Oleks ju nagu ristlõige seenest?  Selgub, et seente söömine võibki aidata  kõrvakuulmist parandada. Samuti sisaldavad seened ainsa taimena D-vitamiini, mis on kasulik nii luudele kui  kõrvade tervisele.

neer ja uba

Punased oad  meenutavad  üks-ühele neere. Ubades on rikkalikult kiudaineid, vähe rasva ja naatriumit ning need aitavad suurepäraselt taskaalustada neerude tööd.

tomat ja süda 2

Kui tomatit lähemalt uurida, selgub, et see sisaldab mitut koda nagu südagi  Tomatid ongi südamele väga kasulikud, seda eelkõige seoses lükopeeni suure sisaldusega. Lükopeeni näol on tegu rasvlahustuva antioksüdandiga, mis kaitseb südant ja veresooni võimsalt kahjustuste eest.  Kui te tomatit rasvaga kombineerite ja pisut kuumutate, suureneb  lükopeeni biosaadavus lausa mitmekordselt.

seller1

Varsseller meenutab  pikki  ja tugevaid  luid. Seller ongi  täis luukoe heaks  terviseks  olulist K- vitamiini ning  kaltsiumit, magneesiumit, fosforit ja räni. Kas pole uskumatu, et luud sisaldavad protsentuaalselt umbes sama palju naatriumit kui seller?  Kui menüüs pole piisavalt palju aluselist naatriumi, siis tõmmatakse see kompensatoorselt välja meie luudest. Sööge isukalt sellerit ja hoidke oma luud tugevad!

Ginger-Stomach-300x129

Ingver näeb sageli välja nagu magu ja seega polegi eriti üllatav, et taim on üliefektiivne just erinevate seedeprobleemide puhul. Hiinlased  on ingverit maoprobleemide ja iivelduse puhul kasutanud  juba tuhandeid aastaid. Samuti sobib see juurikas suurepäraselt vähendama  puhitisi ja refluksi.  Ingver kaitseb magu nii  põletiku kui haavandite eest.

naerab

Kas banaan ei meenuta oma välimuselt  mitte naerul suud…? Mäletatavasti reguleeriti  mingi Euroopa Liidu seadusega  lausa optimaalne banaanikõverus. Ja hea on, sest banaan peabki naerusuine olema, kuna sisaldab heaks tujuks vajalikku aminohapet trüptofaani. Trüptofaanist tehakse meie kehas serotoniin, nn. õnnelik närvivahendusaine, mis on oluline  rõõmsa meele tekkimiseks ja tõhusaks ajutööks. Banaan sisaldab ka B6 vitamiini, mida keha serotoniini ja optimismi tootmiseks hädasti vajab. Murelikud eestlased, sööge banaani ja te naeratate rohkem!

kopsud

Kas olete näinud, millised näevad välja kopsualveoolid?  Kui ei, siis vaadake viinamarju. Alveoolid ehk kopsusombud on täidetud õhuga ning just seal toimubki gaaside vahetus: verest liigub alveoolidesse süsihappegaas, sissehingatud õhust liigub alveoolidesse aga omakorda hapnik, millega küllastatakse veri. Oma struktuuri poolest sarnanevad alveoolid viinamarjakobarale. Kui menüü sisaldab rikkalikult värskeid puu- ja aedvilju, on  risk kopsuvähi või emfüseemi tekkeks tunduvalt  madalam.  Viinamarjad sisaldavad muu hea kõrval ka tervistavaid proantotsüanidiine –  ühendeid, mis leevendavad allergilise astma sümptomeid.

silmad

Mandlisilmad? Väga õige! Mandlid on tõesti silmakujulised, ning  aitavad tagada silmade, naha ja juuste head  tervist.  Mandlites on rohkelt monoküllastamata rasvhappeid ja E-vitamiini, mis toimib kehas antioksüdandina  ning  kaitseb kudedes olevaid õrnu rasvhappeid rääsumise eest. Mandlid aitavad vähendada ka silmade ümber olevaid tumedaid rõngaid ja leevendada silmade väsimust.

oliiv ja munasari

Oliivid meenutavad välimuselt pisut munasarju. Lisaks heale maitsele  on need viljad ka kasulikud E-vitamiini, raua, antioksüdantide ja kiudaine allikad.  Kõiki neid aineid läheb vaja viljakuse tagamiseks ja sigivusorganite heaks tööks.  Oliivide söömine  stimuleerib ja parandab munasarjade tööd.

viigi

Mis on seemneid täis ja kasvavad alati kahekaupa, parandavad  meeste seksuaalset võimekust ja vastupidavust? Aga loomulikult viigimarjad.  Idamaades teatakse juba ammu, et spermatosoidide arvukuse tõstmiseks tuleb süüa viigimarju. Ühtlasi aitab nende kaunite viljade sihikindel tarbimine  sageli üle saada  viimasel ajal tõusutrendis olevatest viljatusprobleemidest.

peanuts1

Ka maapähklitel on meeste libiidole ja munanditele oluline ja ergutav mõju.  Keskajal olid maapähklid vaimulikele meestele kiriku poolt kohati isegi keelatud. Maapähklid on väga hea arginiini allikas – tegu on aminohappega, millel põhineb ka Viagra efekt.

apeslin

Apelsin meenutab lähivaatlusel pisut rinnanäärmeid  ning on teada, et see magus vili aitab stimuleerida lümfi liikumist rinnas.  Apelsin sisaldab tsitruse flavonoide, mis on efektiivsed rinnavähivastased ühendid, kuna suudavad pärssida vähirakkude vohamist.

avokaado ja rasedus

Kas avokaado läbilõige ei meenuta mitte emakõhus olevat loodet? Avokaado on viljakuse supertoit ja seda soovitatakse süüa emaka ja emakakaela probleemide puhul.  Avokaadod aitavad tasakaalustada naissuguhormoone, vähendada rasedusest jäänud ülekaalu ning kaitsta emakakaelavähi vastu.  Väidetavalt läheb keskmiselt 9 kuud aega, et avokaadoõiest saaks valminud vili – veel üks kaunis paralleel naise elu ja lapseootusega.

Lõpetuseks natuke nalja ka 🙂

nali