Looduslikud lahendused veepeetuse ja tursete kõrvaldamiseks

Veepeetus tekitab kehas paistetust ja turseid, põhjustab liigeste jäikust, kaalutõusu ja kõrget vererõhku. Paljusid veejoomisega seotud pseudotõdesid kummutava raamatu Your Body’s Many Cries for Water autor dr Batmanghelidj toonitab, et veepeetusega annab keha märku dehüdratsioonist, seega on karmid diureetikumid sel puhul täiesti vastunäidustatud. Kurioossel kombel ongi veepeetuse likvideerimise esmaseks lahenduseks hoopis puhta vee joomine ja naatriumi/kaaliumi vahekorra tasakaalustamine kehas. Siiski peaks veejoomisega olema ettevaatlik juhul,  kui teate endal olevat mõne kroonilise maksa- või neerutõve, lümfisüsteemi haiguse või südamelihase põletiku.

Nii ühel kui teisel juhul tuleks kiirkorras üle vaadata toiduvalmistamisel kasutatav sool. Kui teie köögis leidub ikka veel keemiliselt valgendatud, toksilise alumiiniumilisandiga lauasoola, siis oleks viimane aeg sellest loobuda. Niisuguseks töödeldud sool kannab väärikalt välja „valge surma“ aunimetuse. Lisaks tursete ja tasakaalutuse tekitamisele kahjustab lauasool veel ka keele maitsetundlikkust – arvatavasti oleme kõik kohanud inimesi, kes juba enne toidu maitsemist käe soolatopsi poole sirutavad.

Soolast ei tuleks mitte täielikult loobuda, vaid asendada see mõne naturaalse variandiga. Teatavasti sisaldab karmi koostisega lauasool vaid kahte komponenti – naatriumit (ca 40%) ja kloriidi (ca 60%), samas kui looduslike soolades sisaldub kümneid ja kümneid erinevaid kehale vajalikke mineraale.

Lisaks sellele võib end turgutada taimedega, mis kehas tasakaalu taastada aitavad. Siinkohal olgu välja pakutud mõned neist:

  •  Võilill

Kuigi vanarahvas teab võilille diureetilistest omadustest juba ammu, sai see 2009. aastal ajakirjas Journal of Alternative and Complementary Medicine avaldatud uurimuses ka teadusliku tõestuse. Võilill sisaldab rohkelt kaaliumi, mis aitab tasakaalustada naatriumi taset kehas. Veelgi enam, kuna võilill on ka hea magneesiumiallikas, siis leevendab see suurepäraselt premenstruaalseid turseid.

Tee võilillest teed (1tl ürti klaasi keeva vee kohta, lasta 5 minutit tõmmata) või tarbi võililletinktuuri (50mg 1-3 korda päevas).

  •  Petersell

Sarnaselt võilillele toimib veepeetuse puhul tõhusalt ka petersell.

Valmista petersellist teed ja joo klaasike 1-3 korda päevas. Petersellist võib teha ka mahla, eriti hea on see koos sidrunimahlaga.

  •  Sidrun

Sidrun aitab eemaldada kehast toksiine ja vähendada veepeetust.

Joo sooja vett, kuhu on lisatud 2 supilusikat sidrunimahla, soovi korral võid vette lisada ka mett. Segu võiks juua mitu päeva järjest, hommikuti. Parem veel, kui teha sellest endale igapäevane rutiin.

  •  Köömned

Uuringud on näidanud, et köömnetee toimib diureetiliselt ja aitab suurendada naatriumi ja vee väljutamist neerude kaudu. Ühtlasi aitavad köömned ära hoida mürkainete kogunemist kehas, parandavad seedimist ja toimivad gaasidevastaselt.

Tee köömne teed (1 tl köömneid klaasi keeva vee kohta)  ja joo seda 1-3 korda päevas, kuni tulemuste ilmnemiseni.

  •  Nõges

Nõges on looduslik veeväljutaja, mis aitab veepeetust vähendada ja ära hoida.

Tee nõgese teed (1tl ürti või nõgesejuurtest tehtud pulbrit klaasi vee kohta). Lase segul 5-10 minutit tõmmata, joo 1-3 korda päevas.

  •  Jõhvika mahl

Jõhvikas on populaarne kodune ravivahend veepeetuse puhul. Jõhvikas sisaldab ohtralt magneesiumi, kaaliumi ja kaltsiumi, mis aitavad kaasa õige vedelikutasakaalu saavutamisele organismis.

Joo klaasike magustamata jõhvikamahla päevas.

  • Õunaäädikas

Õunaäädikavesi vähendab veepeetust, kuna sisaldab rohkelt naatriumitaset tasakaalustavat kaaliumi.

Lisa 1 tl õunaäädikat klaasile veele, ajapikku võiksid õunaäädika kogust suurendada 2 supilusikani klaasi vee kohta. Õunaäädika vesi on suurepärane alustus päevale, see puhastab ja energiseerib keha.

Kui kannatad jalatursete all, tee õunaäädika jalavanni. Jalavanni tegemiseks võetakse vett ja õunaäädikat võrdsetes kogustes. Niisugune vann aitab efektiivselt ka jalgade ebameeldiva higilõhna vastu.

  • Sibul

Sibulad toimivad turseid vähendavalt ja verd puhastavalt ega lase tekkida neerukividel.

Keeda paar sibulat neljas tassitäies vees. Kurna vedelik ja joo 2-3 tassi päevas mitu päeva järjest.

Lisaks eelmainitule võiks veepeetuse korral vähendada loomsete valkude tarbimist ja panustada rohkem taimsele toidule. Diureetiliselt toimivad kõik kõrge kaaliumisisaldusega puu- ja juurviljad, eriti aga kapsas, kurk, vesikress, seller, banaanid, ananass ja arbuus.

Veepeetuse korral tuleks kindlasti loobuda alkoholi tarvitamisest, kasuks tuleb aktiivne kehaline liikumine.

NB! Hoiduge diureetiliste apteegiteede pikaajalisest kasutamisest (eriti oluline on seda meelde tuletada oma teismelistele tütardele, kes kaalu langetada soovivad)! Pidev kõhulahtisus viib tasakaalust välja jämesoole bakteriaalse koosluse ning mõjub halvavalt soole loomulikule motoorikale.